سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
فلسفه اخلاق - اخلاق گمشده قرن حاضر
 
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 26979
اخلاق گمشده قرن حاضر
دست نوشته های یک معلم فنی هنرستان
در باب تعریف فلسفه اخلاق باید دانست که از این رشته نیز مانند بسیاری از رشته های دیگر تعریف همه پسندی وجود ندارد اما فی الجمله آنچه محل اجماع همگان است این است که در فلسفه اخلاق برای مسائل اساسی که به اخلاق مرتبط است به شکل مستدل و عقلانی به بحث و فحص می پردازیم؛ بر این مبنا فلسفه اخلاق دو شاخه اصلی دارد :

۱) فرا اخلاق: که درباره سرشت و روش شناسی داوری های اخلاقی از قبیل اینکه خوب و بد به چه معناست؟ آیا حقایق اخلاقی وجود دارد ؟ و... به تحقیق و تأمل می پردازد.

۲) اخلاق هنجاری : به بررسی اصولی می پردازد که می گوید انسان چگونه باید زندگی کند؟ چه چیزهایی در غایت زندگی ارزشمند است؟ چه چیز باعث می شود که کسی خوب باشد؟ و...

اخلاق هنجاری دارای دو مرتبه است :

الف) نظریه هنجاری:

که در جست وجوی اصول اخلاقی بسیار کلی است ، مانند این که همیشه باید کاری را انجام داد که موجب سعادت و رستگاری همه انسان ها شود. یا از انجام کاری که موجب آزار و زیان مادی و معنوی انسان های دیگر می شود باید احتراز کرد.

ب) اخلاق هنجاری کاربردی: که به مطالعه مسائل اخلاقی خاصی از قبیل، ثروت پرستی، دزدی، افسارگسیختگی در روابط جنسی و... می پردازد .

در فلسفه اخلاق گرایش ها و نظریات متعددی وجود دارددوشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1389 :: 16:27 ::  نویسنده : داریوش زیوری شایسته